Jak wygląda produkcja papieru ekologicznego?

rolki papieru toaletowego

Wybierając ekologiczny papier toaletowy, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, z czego jest wykonany, ale również na proces jego produkcji. Firmy, takie jak Papernet do produkcji papieru wykorzystują odnawialne źródła energii. Nie stosują również szkodliwych środków, m.in. chloru i wybielaczy oraz przykładają dużą wagę do tego, by produkować jak najmniejszą ilość odpadów i zanieczyszczeń. Jak dokładnie wygląda proces powstawania papieru ekologicznego i jakie są jego rodzaje?

Jak powstaje papier ekologiczny?

Proces produkcji papieru celulozowego rozpoczyna się od utworzenia zwartej masy papierniczej z posiekanych włókien celulozy. Miazga papiernicza jest odwadniania, rozprowadzana na arkusze i osuszana. Tak przygotowana masa nawijana jest na rolki. Warto wybierać te z certyfikatem Ecolabel lub FSC, aby mieć pewność, że proces produkcyjny został przeprowadzony z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wyróżnia się również inne rodzaje papieru ekologicznego, m.in. tradycyjny szary papier. Produkuje się go z makulatury, czyli zużytych wyrobów papierniczych. Powstaje przez zmieszanie kilku rodzajów papieru i wytworzenie z nich masy. Następnie jest ona namaczana w gorącej wodzie, rozwłókniana i oczyszczenia. Po odkażeniu, wysuszeniu i prasowaniu można uformować z nich odpowiednią formę.

Czy warto stosować papier ekologiczny?

Papier celulozowy ze względu na biodegradowalność zmniejsza koszty konserwacji instalacji sanitarnych. Jego wyprodukowanie pozwala na zmniejszenie zużycia energii wody od 2 do 3 razy w porównaniu do tradycyjnego papieru. Produkcja tego typu papieru wiąże się ze znacznie niższą emisją gazów cieplarnianych i ścieków przemysłowych. Korzystanie z papieru z makulatury zmniejsza wycinkę drzew, pomaga zaoszczędzić wodę i prąd, a także ogranicza powstawanie wysypisk.

Warto przeczytać

©2024 Dafi Papier. Realizacja: artdot.pl