Jakie normy powinny spełniać podkłady medyczne?

pomieszczenie ze sprzętem medycznym

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, podkłady medyczne muszą spełniać szereg wymogów jako wyroby medyczne klasy I. Muszą być też zgłoszone do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Wybierając podkłady medyczne, warto też zwrócić uwagę na to, czy mają atest higieniczny PZH, który stanowi potwierdzenie, że produkt jest zgodny z normami bezpieczeństwa i nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi oraz na środowisko naturalne. Inne certyfikaty, którymi odznaczane są podkłady od najlepszych producentów to EcoLabel, SWAN oraz PEFC. Wysokiej jakości podkład medyczny zwiększa komfort Pacjenta i zapewnia sterylne warunki w gabinecie.

Gdzie stosuje się podkłady medyczne?

Podkłady medyczne muszą skutecznie chronić miejsce zabiegowe przed zabrudzeniem oraz zapewniać wysoki komfort, higienę i bezpieczeństwo. Muszą też odznaczać się wytrzymałością i nie rozrywać się np. przy wykonaniu gwałtownych ruchów przez Pacjenta. Stosowane są m.in. w przychodniach, szpitalach, gabinetach ginekologicznych, stomatologicznych i innych placówkach ochrony zdrowia. Stanowią też podstawowe wyposażenie salonów masażu, stylizacji paznokci, a także gabinetów medycyny estetycznej i domów spokojnej starości.

Jakie są rodzaje podkładów medycznych?

Wyróżnia się podkłady celulozowe, nazywane również bibułowymi, które mogą występować w wersji bez folii oraz z folią, a także przyjazne dla skóry podkłady fizelinowe, wykonane z miękkiej włókniny. Do wzmocnienia trwałości podkładów najczęściej stosuje się folię PE, która zabezpiecza przed przeciekaniem płynów na podłoże, zapobiega przedwczesnemu zużyciu leżanki oraz zapewnia Pacjentom bezpieczeństwo podczas badania czy zabiegu.

Warto przeczytać

©2024 Dafi Papier. Realizacja: artdot.pl