Obecnie w sklepach można znaleźć różnego rodzaju ekologiczne środki czystości, m.in.: płyny i koncentraty do mycia podłóg i sanitariów, żele do toalet, środki do mycia, okien, kuchni i elementów drewnianych, mleczka, a także mydła i odkamieniacze. Najczęściej w ich składzie znajduje się gliceryna, która ma właściwości ochronne i nabłyszczające, naturalne olejki eteryczne, np. z lawendy i pomarańczy oraz ekstrakty ziołowe. Produkty tego typu są odznaczone certyfikatem EU Ecolabel. Warto również pamiętać, że przyjazne środowisku środki czystości nie tylko zawierają przyjazne ekosystemowi składniki, ale są też oferowane w opakowaniach wyprodukowanych z plastiku pochodzącego z recyklingu.
Co zawierają ekologiczne środki czystości?
Ekologiczne środki czystości zawierają naturalne substancje myjące, dzięki czemu są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także dla ludzi, a większość z nich może mieć kontakt z żywnością. Często można spotkać też produkty z olejkiem ze skórki z cytryny, która ma właściwości antyseptyczne i pomaga usuwać smugi i wapienne osady. Środki do usuwania kamienia zawierają kwas mlekowy i cytrynowy, a do czyszczenia stali nierdzewnej mają czysty proszek wapienny. Dużą popularnością cieszą się też artykuły z ekstraktem z grejpfruta, skrobiami roślinnymi, kwasem jabłkowym, olejem kokosowym i biosurfaktyną z rzepaku.
Czy warto stosować ekologiczne środki do sprzątania?
Tradycyjne środki czystości mogą podrażnić skórę i oczy, a także wywołać alergie i infekcje górnych dróg oddechowych. Do niebezpiecznych środków czyszczących zalicza się m.in. formaldehydy, benzyny, związki chloru i wodorotlenek sodu. Ponadto przenikają do wód, przez co stan gleb i lasów ulega pogorszeniu. Ze względu na ich negatywny wpływ na faunę i florę warto, jest stosować ekologiczne środki do sprzątania, które wykazują się wysoką skutecznością, a jednocześnie są bezpieczne dla ekosystemu. Nie zawierają mutagennych składników i można stosować je bez narażania siebie i środowiska na negatywne oddziaływanie.