Czym myć i dezynfekować podłogi?

akcesoria do podłogi

Podłogi to powierzchnie szczególnie narażone na zabrudzenia. Aby zachować je w czystości, trzeba je regularnie czyścić. To szczególnie ważne w miejscach takich jak szpitale, przychodnie i inne placówki medyczne, w których niezbędne jest zachowanie najwyższych standardów higieny. Czym myć i dezynfekować podłogi?

Mycie podłóg

Jaki środek zastosować do mycia podłogi? To zależy od materiału, z którego została ona wykonana. Najprostsze jest mycie podłóg z gresu, glazury, terakoty, kamienia, linoleum i gumoleum. Do ich czyszczenia nadają się uniwersalne płyny do mycia podłóg, takie jak dostępny w naszym sklepie Dolphin FORTE – pozwala się on pozbyć większości zabrudzeń. Do doczyszczania silnych zabrudzeń polecamy preparat Dolphin POWER CLEAN.

Większe problemy sprawiają podłogi drewniane, takie jak parkiet i panele. Do ich czyszczenia polecany jest płyn do mycia podłóg drewnianych, na przykład dostępny w naszym sklepie środek Dolphin BRILANT. Dzięki temu nie ma ryzyka zniszczenia podłogi. Warto pamiętać, by panele myć w kierunku, w którym są ułożone, a nie w poprzek. Wówczas woda i zanieczyszczenia nie będą osiadać w miejscach ich łączenia.

Dezynfekcja podłóg

Do dezynfekcji podłóg stosuje się preparaty chlorowe i bezchlorowe. Te pierwsze mają silne właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze. Niszczą też spory, czyli formy przetrwalnikowe. Nie zaleca się jednak stosować ich na delikatnych powierzchniach, ponieważ mogą je zniszczyć. Podłogi z wrażliwych materiałów zaleca się dezynfekować przy użyciu preparatów bezchlorowych, które zawierają czwartorzędowe środki amonowe.

Dezynfekcja podłogi nie różni się znacząco od standardowego mycia. Najpierw należy posprzątać powierzchnię, a następnie zastosować środek dezynfekujący. Należy rozprowadzić go równomiernie na całej podłodze. W ten sposób powstanie tak zwany film wodny, który należy pozostawić na określony czas, podany na opakowaniu. W sprzedaży dostępne są także preparaty do jednoczesnego mycia i dezynfekcji podłóg.

Warto przeczytać

©2024 Dafi Papier. Realizacja: artdot.pl